sobota, 09 czerwca 2007

To stare powiedzenie piłkarskie sprawdziło się niestety właśnie w przypadku reprezentacji Portugalii. Na młodzieżowym turnieju w Tulonie młodzieżówka zajęła pechowe czwarte miejsce, ustępując w małym finale drużynie z Wybrzeża Kości Słoniowej. Smak porażki jest tym dotkliwszy, iż przez całe 80 minut zespół z Półwyspu Iberyjskiego dominował na boisku, a o wyniku zadecydowała seria rzutów karnych.

W drodze do meczu o trzecie miejsce Portugalia musiała 
zmierzyć się z Chinami, Holandią oraz Ghaną, a wychodząc z grupy natrafiła na Francję, z którą przegrała 0-1 w pół-finale. Spotkanie z Wybrzeżem Kości Słoniowej nazwane zostało pojedynkiem najszczelniejszych defensyw - oba zespoły dotychczas strafiły jedynie po dwie bramki. Także bez zaskoczenia po podstawowym czasie gry na tablicy widniał wynik 0-0, a decydujące okazały się jedenastki.

 
carlos dinis, fot. FPF

Trener reprezentacji do lat 20,  Carlos Dinis (który prowadzi także kadrę narodową do lat 17), wystawił niemal drugi zespół, decydując się na pozostawienie na ławce kilku podstawowych dotąd zawodników, których siły opuściły po wyczerpującym spotkaniu pół-finałowym.

O przegranej zadecydowały przestrzelone jedenastki w 
wykonaniu Brumo Gamy (jednego z najlepiej spisujących się Portugalczyków na turnieju), Brazylijczyka z portugalskim paszportem Goncalo Brandao oraz bocznego obrońcy Mano. Jeden rzut karny obronił rezerwowy bramkarz, Bruno Costa

 
Bruno Gama, fot. FPF

Więcej nt. spotkania można przeczytać tutaj.

Oficjalna strona FPF poświęcona reprezentacji do lat 20. 

Turniej w Tulonie uważany jest za nieoficjalne mistrzostwa 
świata do lat 20
, co roku najlepsze druzyny narodowe zapraszane są do udziału. Ostatnie trzy edycje wygrali gospodarze, a obok Francji Portugalia jest zespołem z największą ilością rozegranych spotkań. Portugalczycy jak dotąd wygrali trzy razy - w 2003, 2001 oraz 1992. W zeszłorocznej edycji zespół uzyskał trzecie miejsce. 

Prawie bym zapomniała - niestety w ostatnim turniejowym spotkaniu nie wystapił wychowanek Benfiki, tudzież grający dla Estreli de Amadory Tiago Gomes. Duża strata...
piątek, 08 czerwca 2007

W tzw. międzyczasie portal MaisFutebol, tudzież jedno z najlepszych źródeł wiadomości o piłce portugalskiej, otworzył nową podstronę, poświęconą wyłącznie reprezentacji do lat 21 - MaisSub21. A myślałam, że wydawanie trzech codziennych gazet dedykowanych najpiękniejszej z gier jest wystarczającym dowodem fanatyzmu.

Mozliwe porównanie Naniego do Cristiano Ronaldo. W przyszłym sezonie obaj wychowankowie Sportingu zagrają w barwach Manchesteru United. Na konferencjach prasowych reprezentacji do lat 21 transfer Naniego jest jednym z głównych omawianych tematów. Nie ominęły pytania odnośnie zawodnika dwóch obrońców - Manuela da Costy i José Gonçalvesa, którzy zgodnie przyznali, że jedyną różnicą między portugalskimi "czerwonymi diabłami" jest doświadczenie. Cóż, optymistyczne podejście. (fonte)

Kadra obecnie znajduje się juz w Holandii, gdzie 10. czerwca rozpocznie się finałowa faza Mistrzostw Europy do lat 21. Portugalia trafiła do grupy razem z gospodarzami turnieju, oraz Izraelem i Belgią. Pierwszy mecz w grupie zagrają już w dniu otwarcia z Belgią o godz. 20-45 na stadionie w Groningen. trzy dni później również tam Seleccao zmierzy się z Holandią, a następnie 16. czerwca zagra z Izraelem.

Na ten turniej trener Jose Couceiro powołał następujących zawodników:

Więcej na ich temat można przeczytać o tutaj.

Oficjalna strona turnieju znajduje się tutaj. 

Creative Commons License
Blogi Sportowe


eXTReMe Tracker