czwartek, 31 maja 2007

Ledwo liga się skończyła, a łowcy talentów z całej Europy rozpoczęli polowanie na największe gwiazdy piłki portugalskiej. We wtorek Manchester United ogłosił pozyskanie dwóch młodych zawodników - Andersona z FC Porto oraz Naniego ze Sportingu Lizbona.

Według mnie sprzedaż Andersona jest jednym z największych ciosów nie tylko dla Porto, ale dla całej ligi. Choć zawodnik długo dochodził do siebie po powaznej kontuzji odniesionej w spotkaniu rundy jesiennej z Benfiką, do tego czasu był zdecydowanie najbardziej wyróżniającym zawodnikiem Porto. Szybki, doskonale wyszkolony technicznie, dojrzały i kreatywny - to tylko jedne z wielu cech, które posiada młody Brazylijczyk. Jeszcze parę sezonów temu, jako szesnastolatek, poprowadził Gremio Porto Alegre do tytułu mistrza Camponeato Brasileiro Serie B, zapewniając awans do pierwszej ligi.


fot. getty

Właściwie nie trzeba go nikomu przedstawiać, ponieważ już swoimi wystepami w Gremio, Porto czy druzynie narodowej już potwierdził swoja klasę. Jednak w Anglii będzie on z początku zawodnikiem anonimowym i na każdym treningu będzie musiał potwierdzać swoją klasę, by dostac szansę od Alexa Fergusona.

Znów po sezonie odchodzi z Porto świetny rozgrywający, w zesżłym roku do Werderu Brema został sprzedany Diego, choć on nie mógł zaaklimatyzowac się w zespole prowadzonym wówczas przez Holendra Co Adriaanse. Czy Porto znajdzie godnego następcę dla Andersona?

Dla Sportingu Lizbona odejście skrzydłowego Naniego nie wydaję się aż takim poważnym problemem, głownie ze względu na kolejnych wychowanków Puma Academia czekających na debiut w pierwszym zespole. Młody Portugalczyk widziany jest w klubie mistrza Anglii jako długofalowy zastępca Ryana Giggsa na lewej stronie boiska.


fot. getty

Czy Alex Ferguson zaryzykuje wystawianie portugalskich skrzydeł w swoim zespole? Cristiano Ronaldo spędził kilka sezonów na przystosowywaniu się do warunków ligi angielskiej, gdzie nie mógł juz grać tak indywidualnie, efektownie, musiał poświęcić się dla dobra drużyny, dojrzeć i wtedy dopiero stał się wartościowym graczem. Ile czasu bedzie potrzebował Nani i czy dostanie szansę od Fergusona?

Jednak obaj zawodnicy mogą nie sprawdzić się w siłowej piłce angielskiej, gdzie górę nad umiejętnościami bierze często kondycja. Tym, co czyni Cristiano Ronaldo zawodnikiem wyjątkowym, jest nie tylko jego talent, ale przede wszystkim świetne warunki fizyczne, dzięki czemu może sprostać wymaganiom Premiership i przeciwstawiać się rosłym obrońcom.

Natomiast zarówno Nani, jak i Anderson, są zawodnikami świetnie przygotowanymi technicznie oraz taktycznie, jednak brakuje im wzrostu. Dysponują sporą szybkością i to wydaje się być ich największym atutem, ale czy to wystarczy, by zabłysnąc w zespole Manchesteru?

Pytaniem kolejnym może być, jak Alex Ferguson planuje ustawić druzynę w przyszłym sezonie, mając do wyboru w środku pola Cristiano Ronaldo, Owena Hargeavesa, Andersona, Naniego oraz kilku weteranów? Droga młodych gwiazd ligi portugalskiej do pierwszego składu nie bedzie prosta.

Więcej o Andersonie oraz Nanim mozna przeczytać o tu. 

Creative Commons License
Blogi Sportowe


eXTReMe Tracker